Jakie drewno na podłogę?

Wybór odpowiedniej podłogi do domu jest jedną z kluczowych decyzji, która może wpłynąć na wygląd, funkcjonalność oraz ekologiczność naszego mieszkania. Na rynku istnieje wiele opcji, ale dwie z nich – podłoga z drewna litego i z desek warstwowych (drewna inżynieryjnego) – cieszą się szczególną popularnością. Oba rodzaje mają swoje zalety i wady, a ich porównanie może pomóc w podjęciu świadomej decyzji.

Drewno lite: klasyka i trwałość

Drewno lite, jak sama nazwa wskazuje, jest wykonane z jednego kawałka drewna. Jego główną zaletą jest trwałość i możliwość wielokrotnego cyklinowania. Z biegiem czasu drewno lite nabiera charakterystycznego wyglądu, co jest cenione przez wielu miłośników naturalnego piękna. Jest także uważane za bardziej ekologiczne, ponieważ jest w pełni biodegradowalne i często pochodzi z odnawialnych źródeł.

Jednak drewno lite ma również swoje wady. Jest podatne na zmiany wilgotności i temperatury, co może prowadzić do pękania i wyginania. Dodatkowo, jego cena jest często wyższa niż w przypadku desek warstwowych.

Drewno inżynieryjne: nowoczesność i stabilność

Drewno inżynieryjne, znane też jako deski warstwowe, składa się z kilku warstw, gdzie tylko wierzchnia jest wykonana z drewna szlachetnego. Pozostałe warstwy to zazwyczaj sklejka lub inne materiały drewnopochodne. Ten typ podłogi jest bardziej stabilny wobec zmian wilgotności i temperatury, dzięki czemu jest mniej podatny na pękanie i wyginanie.

Podłogi z drewna inżynieryjnego są również łatwiejsze w instalacji i często tańsze niż podłogi z drewna litego, chociaż to też zależy od grubości warstwy wierzchniej i innych czynników. Jednak ich główną wadą jest mniejsza trwałość wierzchniej warstwy, którą w zależności od grubości warstwy wierzchniej można cyklinować maksymalnie kilka razy. Warstwa o grubości 4mm raczej nie nadaje się do cyklinowania.

Drewniana podłoga punktu widzenia ekologii

Kiedy rozważamy ekologiczny aspekt obu rodzajów podłóg, ważne jest, aby uwzględnić nie tylko pochodzenie drewna, ale również proces produkcji i wykończenia.

Jednym z głównych czynników wpływających na ekologię drewna inżynieryjnego jest użycie kleju do łączenia warstw. Kleje stosowane w produkcji mogą zawierać substancje lotne i formaldehyd, które mają negatywny wpływ na jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń. Na szczęście, coraz więcej producentów stosuje kleje o niskiej emisji lub bez formaldehydu, co czyni te podłogi bezpieczniejszymi i bardziej ekologicznymi. Przy wyborze podłóg warstwowych warto zwrócić uwagę na certyfikaty dotyczące niskiej emisji substancji lotnych (np. certyfikat GREENGUARD).

Zarówno dla drewna litego, jak i drewna inżynieryjnego, ważnym elementem jest wykończenie powierzchni, które zwykle odbywa się za pomocą lakieru lub żywicy. Te produkty mogą zawierać lotne związki organiczne (VOCs), które również wpływają na jakość powietrza. Na rynku dostępne są jednak eko-lakiery i żywice o niskiej zawartości VOC. To lepszy wybór dla środowiska i zdrowia. Wybierając wykończenie, warto szukać produktów z odpowiednimi certyfikatami ekologicznymi.

Czyli... co lepsze?

Wybór między podłogą z drewna litego a drewnem inżynieryjnym zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji estetycznych oraz budżetu. Drewno lite oferuje klasyczny wygląd i długowieczność, podczas gdy drewno inżynieryjne zapewnia stabilność i nowoczesność w przystępniejszej cenie. Niezależnie od wyboru, warto zwracać uwagę na aspekty ekologiczne, aby nasz dom był nie tylko piękny, ale i przyjazny dla środowiska.

Podobał ci się ten artykuł?Udostępnij

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert