Gdyby słońca zabrakło…

Jest mnóstwo artykułów o tym, jak światło słoneczne reguluje dobowy rytm dnia, wpływa na zdrowie i samopoczucie.

Zapewne wiesz już, że światło naturalne to jedyny rodzaj światła, który zawiera pełne spektrum kolorów, w tym promieniowanie UV, które jest niezbędne do produkcji witaminy D. Witamina D natomiast jest ważna dla zdrowia kości, a także może pomóc w poprawie nastroju, wzmocnieniu układu odpornościowego i zmniejszeniu ryzyka chorób serca.

Najprawdopodobniej też wiesz, że nasze ciało posiada wewnętrzny zegar biologiczny, który kontroluje procesy fizjologiczne, takie jak sen i trawienie. Nasz zegar biologiczny jest ustawiony na cykl 24-godzinny, który jest synchronizowany z cyklem światła i ciemności. Odpowiednie oświetlenie może pomóc nam utrzymać ten rytm dobowy, co może poprawić sen i ogólne samopoczucie.

Zdajesz sobie też pewnie sprawę z tego, że osoby mieszkające i pracujące w niedostatecznie doświetlonych pomieszczeniach mogą czuć się senni, depresyjni i niedostatecznie aktywni. Istnieje również dowód na to, że intensywne promieniowanie ultrafioletowe pochodzące ze słonecznego światła pomaga regulować produkcję hormonu szczęścia (serotoninę), co z kolei poprawia nasze samopoczucie i energię. Co więcej, udowodniono również, że naturalne światło może pomóc w redukcji stresu i poprawić koncentrację i produktywność.

Naturalne oświetlenie – dlaczego warto je wykorzystać we wnętrzu

Jednak, czy wiesz, że światło słoneczne może także wpływać na przestrzeń, kształtować ją, nadawać jej charakteru i atmosfery, a nawet wpływać na to, jak się w niej czujesz.

Będąc na studiach mieszkałam w małym mieszkanku w Krakowie. Miało ono jedno duże okno, jednak od północnej strony budynku. Do tego z okna widać było wewnętrzy dziedziniec i przeciwległą ścianę kolejnej kamienicy. Nie muszę już chyba tłumaczyć, że mieszkanie przez większą część dnia było przyciemnione, a promienie słoneczne praktycznie do środka nie wpadały. Jak mi się mieszkało? Często nie miałam ochoty wstawać z łóżka, ani nawet wyjść gdzieś, bo czułam się ciągle zmęczona i rozdrażniona. Z trudem dociągnęłam od końca roku, a na następny wynajęłam zupełnie inne mieszkanie.

ŚWIATŁO MA OGROMNĄ MOC!

Coraz częściej w nowym budownictwie robi się wielkie okna i przeszklenia, szczególnie w części dziennej. Jeśli jesteś jeszcze na etapie planowania budowy domu, warto też ustawić bryłę budynku tak, żeby część dzienna, taras czy balkon były po stronie południowej. Ponad to, to samo wnętrze może wyglądać zupełnie inaczej rano, w południe i wieczorem w zależności od kąta padania promieni słonecznych i pory roku. Światło słoneczne może tworzyć RÓŻNORODNY NASTRÓJ w tym samym wnętrzu każdego dnia. Może dodawać energii albo wprowadzać w spokojną, relaksującą atmosferę.

Mając tę wiedzę, można zaplanować dom czy mieszkanie zgodnie z rytmem dnia, ilością wpadanego do środka światła, a także osobowości i preferencji mieszkańców.

Przestrzeń dyktowana słońcem

Wyobraź sobie, że budzisz się rano, do sypialni wpada jasny promień słońca. Od razu wprowadza Cię to w doskonały nastrój, dodaje energii i z uśmiechem możesz rozpoczynać dzień. Jeśli jesteś rannym ptaszkiem i potrzebujesz konkretnych bodźców do działania – UMIEŚĆ SYPIALNIĘ PO WSCHODNIEJ STRONIE DOMU.

A może wolisz budzić się powoli, potrzebujesz kilku dodatkowych minut, żeby wrócić ze świata snów. Za to uwielbiasz wyciszać się przy ostatnich promieniach zachodzącego słońca. Wówczas najlepiej, jeśli Twoja SYPIALNIA BĘDZIE USYTUOWANA NA ZACHÓD.

Jeśli jesteś energetycznym typem osoby i wolisz, gdy światło pobudza Cię do działania, najlepiej będzie, jeśli umieścisz część dzienną domu, biuro czy kuchnię od strony POŁUDNIOWO WSCHODNIEJ. Rankiem światło jest najbardziej pobudzające. Wieczorne światło jest cieplejsze, wyciszające i relaksujące. Jeśli więc lubisz relaksować się na tarasie w blasku zachodzącego słońca, wybierz DOM USYTUOWANY NA POŁUDNIOWY ZACHÓD.

Kształtowanie przestrzeni

Światło może też “rzeźbić” przestrzeń, nadawać jej trójwymiarowości, powiększać, pomniejszać.

Na przykład, naturalne światło odbite przez białe ściany może optycznie powiększyć przestrzeń, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się BARDZIEJ PRZESTRONNE I OTWARTE. Natomiast, gdy światło pada na ciemniejsze elementy wnętrza, np. drewno lub kamień, może to stworzyć ciepły i przytulny klimat.

Naturalne światło jest również idealne do eksponowania dekoracji i dodatków. Rośliny, szkło i inne elementy dekoracyjne mogą przyciągać uwagę, a światło może podkreślać ich piękno i wyjątkowość.

Kształtowanie przestrzeni za pomocą naturalnego światła to sztuka, którą można opanować poprzez odpowiednie planowanie aranżacji wnętrza. Warto zadbać o to, aby zapewnić maksymalne natężenie światła naturalnego we wnętrzu, poprzez odpowiednie ustawienie okien oraz zastosowanie jasnych kolorów i materiałów odbijających światło. Dzięki temu pomieszczenie będzie wydawać się bardziej otwarte, przyjazne i komfortowe w użytkowaniu.

Piękno światła

Wpuszczenie światła słonecznego przez okna może mieć ogromny wpływ na estetykę i atmosferę każdego wnętrza. Nie tylko świetnie wygląda, ale naturalne światło pomaga również nastrajać na pozytywne emocje, dobre samopoczucie i produktywność osób przebywających w pomieszczeniu. Dodatkowe sztuczne lampy pomagają doświetlić wnętrze, gdy dzień jest krótki lub gdy światła jest za mało. Jednak tak jak projektuje się punkty świetlne, tak światło dzienne powinno być zaprojektowane i przemyślane w każdym wnętrzu.  Dobrze zaaranżowane pomieszczenie przewiduje także ilość i jakość światła, jaka wpada do środka.

Korzystając z natury, obserwując ją i wykorzystując jej potencjał można przekształcić zwykłą przestrzeń w coś niezwykłego. Dzięki odpowiedniemu planowaniu i przemyślanym wyborom projektowym każdy właściciel domu może wnieść piękno natury do swojego wnętrza – bez konieczności wychodzenia na zewnątrz!

Podobał ci się ten artykuł?Udostępnij

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert